Logika życia

„Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze." – Margaret Thatcher

recenzje

Targuj się

Podziel się

Dlaczego nie lubimy się targować? Jak to robić i kiedy jest to uzasadnione? Na te i kilka innych pytań odpowiada książka Macieja Dutko Targuj Się. Zen Motywacji, której krótką recenzję dziś zamieszczam.

Przeczytałem tę książkę, bo … Przywołując poetę można powiedzieć, że wyrok historii za tym stał (Jacek Kaczmarski Jałta). Z jednej strony nie czytuje tak zwanej literatury pięknej, bo może dostarczy pewnych emocji, ale od tego moje życie nie stanie się łatwiejsze. Tak więc szukam książek, które mogłyby mi pomóc rozwiązać konkretne problemy życiowe. Szukając informacji o pewnej książce dotyczącej negocjacji, ktoś zwrócił uwagę, że książka Dutki jest lepsza, tak więc postanowiłem ją przeczytać.

Sam autor pisząc książkę bazuje na swoim olbrzymim doświadczeniu przedsiębiorcy, nie jest to (tylko) teoretyczny podręcznik, raczej zapis autentycznych doświadczeń autora czasami z dodatkiem teoretycznych założeń. Tak więc autor porusza takie tematy jak: kiedy jest sens się targować a kiedy nie, dlaczego nie lubimy się targować, w jaki sposób to robić, ile można wytargować w różnych sytuacjach, opowiada o technikach negocjacji i sposobach obrony przed nimi, porusza również szerszy temat negocjacji w ogóle i etyczne aspekty targowania się. Porusza się po przedstawionych tematach z łatwością, lekkością pisząc w taki sposób, że całość jest łatwa do zrozumienia. Autor kładzie duży nacisk na to, aby żadna ze stron nie czuła się oszukana (stąd zapewne Zen w tytule). Z pewnością mówi bardzo ciekawe rzeczy o negocjowaniu ceny mieszkania (z rynku pierwotnego) i o negocjowaniu kredytu: https://www.forum-kredytowe.pl/t/95029-targowanie-sie-o-cene-mieszkania-i-kredytu/

W moim przypadku pieniądze wydane na książkę się zwróciły. Kilkukrotnie poprosiłem o rabat na usługi internetowe (domena, hosting, certyfikat) , a jako argument podałem fakt, że jestem stałym (kilkuletnim) klientem i za każdym razem otrzymałem 10% rabatu. Drugie doświadczenie było już mniej udane próbowałem negocjować cenę ubezpieczenia samochodu, słowo próbowałem jest może lekko na wyrost, po prostu zapytałem, czy nie mógłbym dostać jakiegoś rabatu, okazało się że jednak nie mógłbym. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie samochodu to chyba najtańszą opcją jest coroczna zmiana ubezpieczyciela na najtańszego, wyboru najtańszego można dokonać za pomocą internetowych porównywarek ubezpieczeń (trzeba przy tym pamiętać, żeby zrezygnować z poprzedniego ubezpieczenia, bo jeżeli tego nie zrobimy to przedłuży się automatycznie i będziemy płacić za dwa ubezpieczenia).

Sam sposób podania wiedzy może być uznany za trochę nieuporządkowany, również język może być uznany za nieprzystający do książki poświęconej dość poważnemu tematowi. Jako pewien minus można również uznać fakt, że autor nie kryje się z opiniami na pewne tematy religijne i polityczne, co może być irytujące dla osób, które mają inne poglądy.

Podsumowując, książka raczej dla przedsiębiorców, ale również przeciętny człowiek może się z niej sporo dowiedzieć, a ta wiedza może być bardzo opłacalna.

Udostępnij

O autorze